Responsive Web Design – strona mobilna

Responsive Web Design – strona internetowa, która przystosowana jest do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących komunikować się z globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą być telefony komórkowe, smartfony czy palmtopy. Strony mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych. Strony mobilne przeglądane przy pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, natomiast aplikacje mobilne to programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń oraz działają nawet, gdy użytkownik nie jest podłączony do sieci internetowej.

Jedną z najważniejszych zalet tego typu witryny jest fakt, że ładuje się ona na urządzeniach mobilnych znacznie szybciej niż inne serwisy. Jest to związane z tym, że posiada ona ograniczoną do minimum grafikę, a także brak w niej niepotrzebnych elementów. W przypadku załadowania strony mobilnej na przykład na tablecie, zostanie zużyte znacznie mniej transferu,co jest ważne zwłaszcza dla użytkowników, którzy posługują się internetem mobilnym lub limitowanym.

Responsive Web Design jest też bardziej przejrzysta. Ma to związek ze znacznym ograniczeniem grafiki oraz usunięciem niepotrzebnych elementów. Taki serwis zawiera jedynie niezbędne treści. Warto pamiętać, że już w trakcie projektowania bierze się pod uwagę to, że strona będzie obsługiwana przez urządzenia mobilne i z tego powodu już na tym etapie dostosowuje się ją do wyświetlania na małych ekranach. Oznacza to, że jest ona skonstruowana w sposób, który pozwala użytkownikowi na wygodną nawigację, ale również zawiera określoną treść, także dopasowaną do tego rodzaju witryny.

Osoby posługujące się stronami mobilnymi zazwyczaj szukają innych treści niż te czytające strony desktopowe. Po pierwsze, interesują się innymi informacjami, a po drugie – przeznaczają na pobyt na stronie o wiele mniej czasu (średnio 3 minuty w porównaniu z 10-15 minutami użytkowników stron stacjonarnych).

Responsive Web Design ułatwiają nawigację na małych telefonach. Z tego powodu za kolejną zaletę uznać można dopasowane odpowiednio menu i ze względu na to, że w trakcie projektowania testowanie takiej strony wymaga tylko sprawdzenia jej pod kątem urządzeń mobilnych (co jest w tym przypadku dużym plusem), koszt i czas, potrzebne do wdrożenia tego typu witryny jest znacznie krótszy. Dodatkowo obecnie dostępne są gotowe szablony strony mobilnej, przez co nakłady czasowe można ograniczyć jeszcze bardziej.

Serwis w wersji mobilnej jest wariantem witryny standardowej, dostępnej na komputerach stacjonarnych lub laptopach i często zawiera podstawowe informacje, ma ograniczoną grafikę i ze względu na dostosowany odpowiednio kod, szybciej wczytuje się ją na urządzeniach mobilnych.

Tylko 15% użytkowników jest zadowolonych z jakości przeglądanych stron na swoim urządzeniu przenośnym. Poza tym, od 2015 strony w wynikach wyszukiwania są przez Google wyświetlane niżej niż te, które właściciele smartfonów mogą oglądać bez problemu.
Rozwiązanie jest jedno – droga do serca mobilnych klientów wiedzie przez stronę responsywną, czyli przygotowaną w Responsive Web Design. Dzięki tej technologii, witryna automatycznie dostosowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlana – nie trzeba „rozciągać” ekranu czy klikać pozycji w menu.
Jak możesz dostosować witrynę do potrzeb mobilnych klientów? Bardzo prosto – nasz zespół doświadczonych programistów zrobi wszystko za Ciebie! Dodatkowo będziesz miał pewność, iż Twoja strona będzie przygotowana zgodnie ze standardem SEO.