Czy warto robić backup?

Ludzie dzielą się na takich, którzy robią backup i tych, którzy dopiero zaczną. Ale tak właściwie po co nam kopie danych ? Zawodność używanych materiałów, możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych oraz (nie)zwykłe wypadki losowe na równi z działaniem siły wyższej spowodowały, iż do dnia dzisiejszego popularne kopie zapasowe i archiwizacja stanowią istotny fragment bezpieczeństwa każdej firmy. Żadna firma nie może sobie pozwolić na utratę ważnych danych, dokumentów czy projektów. Dlatego istotne jest, aby zajęła się  tym zewnętrza i kompetentna osoba czy firma.

Posiadając backup:

  • Nie martwisz się o awarię, skasowanie plików, zawirusowanie czy kradzież nośników danych,
  • Oszczędzasz pieniądze i czas potrzebny na przeprowadzanie backupu samodzielnie w firmie,
  • Masz dostęp do swoich danych z wielu urządzeń, przez cała dobę,
  • Twoje dane są bezpieczne na każdym etapie od synchronizacji po udostępnianie.

Chociaż kopie zapasowe serwerów są tworzone regularnie, punkty końcowe takie, jak laptopy, są często pomijane. Przechowywanie danych lokalnie na tych urządzeniach jest ryzykowne. Nawet, jeśli wdrożone polityki bezpieczeństwa informatycznego wymagają, aby użytkownicy przechowywali poufne dane na serwerach centralnych, zakładanie, że wymóg ten będzie przez nich przestrzegany nie jest najbezpieczniejszą opcją.

Ważne jest aby backup był wykonanny starannie i z wysoką jakością. Nasze dane osobiste, prace, projekty, pomysły i zdjęcia mogą zniknąć w ułamek sekundy. Świadomość jak ważne jest zapisywanie kopi chroni nas przed tym. Dobrze wykonany backup powinien być zgodny z zasadą 3-2-1 – a właściwie trzema zasadami, gdyż każda z tych trzech liczb oznacza inną regułę.

ZASADA 3.  Właśnie w trzech kopiach (jeden oryginał i dwie kopie zapasowe na różnych nośnikach) powinniśmy przechowywać nasze dane. Dlaczego grafik przechowuje swoje projekty na komputerze, dysku zewnętrznym i w internecie? Prawdopodobieństwo awarii dwóch nośników jest większe niż prawdopodobieństwo awarii trzech nośników jednocześnie. Bez trzeciej kopii w wypadku awarii nośnika z back­upem od razu pozostajemy bez zabezpieczenia. Trzecia kopia daje nam czas na wykonanie kolejnej kopii i spokój, który jest bezcenny.

ZASADA 2. Kopie powinniśmy przechowywać na dwóch różnych nośnikach. W wypadku awarii tego jednego nośnika tracimy i tak wszystkie dane.

Najlepiej zinterpretować tą zasadę głębiej to znaczy przechowywać dane na dwóch nośnikach różnych typów. Na przykład na pendrivie i CD, by mieć do danych dostęp z dowolnego miejsca.

ZASADA 1. Jedna kopia powinna być przechowywana w innej lokalizacji, choćby na wypadek pożaru czy kradzieży komputera lub fizycznych nośników. Na przykład jeśli chodzi o backup danych prywatnych – poza domem, a w wypadku danych firmowych – poza biurem.

Można rozdzielić backup na trzy warianty – zawsze warto zastanowić się, który z nich będzie najlepszy w wypadku danych, które chcemy zabezpieczyć.

  • Kopia pełna– czyli  podstawowa; obejmuje wszystkie wskazane pliki. Tej metody używa się do tworzenia dokładnej kopii danych, a dostęp do nich jest możliwy jak dostęp do oryginału.
  • Kopia różnicowa– kopiowane są pliki zmienione od najnowszej kopii pełnej (zapisuje się to czym różni się kopia od najnowszej kopii pełnej
  • Kopia przyrostowa– kopiowane są pliki dodane od jakiejkolwiek najnowszej kopii (archiwizowane jest tylko to, co przybyło po wykonaniu najnowszej kopii).

 

Jeżeli nie zdawałeś sobie sprawy jak ważny jest backup i nigdy go nie robiłeś to nie czekaj! Lepiej mieć komfort i spokój niż przypadkiem stracić ciężką prace czy wspomnienia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.