Szyfrowanie połączenia przez certyfikat SSL
Po co Certyfikat SSL ? Informacje stanowią dziś bodaj najcenniejszy towar, stąd też nie powinno dziwić, że wielu daje się skusić pozyskiwaniu ich nielegalnie. Dlatego też nie zachowując odpowiednich środków ostrożności podczas korzystania z internetu, łatwo można oddać swoje dane w niepowołane ręce. Zatem nie bez powodu powszechne jest dziś stosowanie rozmaitych zabezpieczeń, takich jak choćby SSL. Warto nieco bliżej przyjrzeć się, czym jest certyfikat SSL i w jaki sposób posiadająca go domena jest zabezpieczana.
Czym jest certyfikat SSL?
Jako SSL określa się protokół sieciowy, którego zadaniem jest zaszyfrowanie połączenia internetowego. Mowa tutaj głównie o połączeniu między przeglądarką internetową i serwerem, jednak protokół obsługuje również innego typu transmisje danych. Za pomocą SSL zabezpiecza się chociażby połączenie z serwerem FTP lub pocztą. Jest to w zasadzie uniwersalny protokół zabezpieczający niemal każdy typ połączenia sieciowego. Certyikat SSL przyznawany jest rzecz jasna domenom internetowym zabezpieczonym omawianym protokołem.
Jak działa SSL?
Jeżeli domena nie jest zabezpieczona przez SSL, dane przesyłane są jako tekst otwarty. Oznacza to, że tak naprawdę są one na wyciągnięcie ręki dla każdego przeciętnego informatyka. Nie musi się on specjalnie wysilać, aby przejąć dane i wykorzystać je w dowolny sposób. Dlatego właśnie certyfikat SSL jest dziś już w zasadzie standardem. Warto zatem wyjaśnić, jaki konrketeei jest mechanizm działania protokołu SSL.
Kiedy dojdzie do połączenia między przeglądarką internetową, a serwerem zabezpieczonym przez protokół SSL, automatycznie generowane są klucze szyfrowe. Początkowo system wykorzystuje klucze asymetryczne, aby w kolejnej fazie szyfrowania użyć kluczy symetrycznych.
Dlaczego warto posiadać certyfikat SSL?
Oczywiście głównym celem protokołu SSL jest zapewnienie bezpieczeństwa informacji. Chcąc mieć pewność, że dane użytkowników domeny na pewno są bezpieczne, koniecznie trzeba wejść w posiadanie certyfikatu SSL. Szczególnie istotne jest to w przypadku wszelkich witryn przetwarzających dane osobowe odwiedzających. Mowa tutaj między innymi o sklepach internetowych, czy dowolnych innych platformach, na których zakłada się konta i podaje informacje o sobie. Obecnie prawo europejskie jest niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych, dlatego też niezbędne jest szczególne zatroszczenie się o ich bezpieczeństwo. Warto mieć jednak na uwadze, że są również inne powody, dla których warto posiadać certyfikat SSL, a są to:
- prestiż – internauci, widząc certyfikat SSL, wiedzą, iż dana firma nie oszczędza na bezpieczeństwie, co z pewnością wpływa pozytywnie na jej prestiż.
- zaufanie – klienci chętniej korzystają z usług oferowanych na bezpiecznych stronach, na których ich dane są całkowicie bezpieczne.
- wiarygodność – nie każdy może otrzymać certyfikat SSL, dlatego jego posiadanie oznacza, iż dana witryna jest wiarygodna, a nie prowadzona przez oszustów czy naciągaczy.
Informacja o certyfikacie SSL
Jak już wspomniano, z protokołu SSL korzysta się nie tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych. Jednak jeśli certyfikat ma spełniać swoje pozostałe zadanie, internauta musi wiedzieć, że dana domena z niego korzysta. W jaki sposób jest o tym informowany? O obecności certyfikatu SSL lub jego braku internauta dowiaduje się z paska adresu, w którym pojawia się oznaczenie „https” w miejsce standardowego „http”. Ponadto, przed adresem pojawia się także znak kłódki sygnalizujący jednoznacznie, że połączenie z daną domeną jest szyfrowane przez protokół SSL. Zdarza się, iż w pasku adresu pojawia się kłódka, jednak jest ona przekreślona. Oznacza to, iż połączenie jest szyfrowane tylko częściowo.
Kto może korzystać z protokołu SSL?
Jak już wcześniej wspomniano, nie każdy jest upoważniony do korzystania z protokołu SSL, co z pewnością wpływa na jego większy prestiż. Ażeby móc wykupić certyfikat, trzeba być posiadaczem strony internetowej zarejestrowanej na firmę. Ponadto, musi to być istniejąca już strona, a nie dopiero zaprojektowana czy nawet powstająca.